En İyi 4 Ücretsiz Uzak Masaüstü Bağlantı Yöneticisi

Aslen Microsoft tarafından geliştirilen Uzak Masaüstü Protokolü (RDP), insanların klavye ve fare gibi giriş aygıtlarıyla birlikte kullanıcı arabirimi ile uzaktan bir bilgisayara erişebilmelerini sağlayan bir ağ protokolüdür. Windows’da, bu protokol vasıtasıyla uzak makineye bağlanmanızı sağlayan bir Uzak Masaüstü İstemcisi bulunur. Tabi bu biz system yöneticileri için yeterli olmuyor. Bununla birlikte, sürekli olarak birden fazla makineyi yönetmesi gereken sistem yöneticileri hayatını kolaylaştıracak birden fazla bağlantıyı yöneten bir programa ihtiyaç duyar. Ve burada bunlardan ücretsiz ve beğendiğim 4 tanesini sizin için paylaşıyorum.

Remote Desktop Manager

RemoteDesktopManager

Bu, yalnızca birden çok uzak masaüstü bağlantısını değil, VNC, Citrix, HTTP, FTP, LogMeIn, TeamViewer, Putty vb. gibi birçok protokolü yöneten zengin özelliklere sahip bir uzaktan bağlantı yöneticisi. Kimlik bilgilerini yerel olarak AES tarafından korunan veritabanına veya LastPass veya KeePass gibi harici uygulamalarda veya yeni yayınlanmış Devolutions Online Database’e kaydedebilirsiniz.

Bu araç hakkında iyi olan şey, pek çok popüler hizmetle de oldukça iyi bir şekilde desteklenip bütünleşmesidir. Örneğin:
Intel AMT desteği – bilgisayarlar kapalı olsa bile uzak konsol varlık erişimine izin vermek için.
Hyper-V kontrol paneli – hyper-v ile çalışan sanal makineleri yönetmek için.
Windows PowerShell desteği
Amazon S3, Dropbox, FTP, SQL Server, vb. de dahil olmak üzere Gelişmiş Veri Kaynağı desteği.
Entegre şifre yöneticisi
Microsoft Azure Konsolu
Birçok VPN bağlantısı
vb..

Yalnızca uzak masaüstü bağlantılarını değil diğer birçok şeyi de yöneten bir uygulama arıyorsanız, bu Uzak Masaüstü Yöneticisi sizin çözümünüz olabilir. Standart sürüm ÜCRETSİZDİR ve bu karşılaştırma belgesine göre, BT görevlerinizin çoğu için yeterince iyi. Programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. (Aslında yazının en başında bunu yazmak pek doğru değil ancak benim en çok beğendiğim ve kullandığım araç bu.)

Terminals

Terminals

Terminals, Terminal Hizmetleri Aktif İstemcisini (mstscax.dll) kullanan zengin özellikli, sekme tabanlı uzak masaüstü istemcileri yöneticisidir. RDP bağlantıları haricinde, VNC, Konsol, SSH, VRRC, Citrix, RAS, HTTP gibi diğer popüler bağlantıların çoğunu da yönetebilir. Ayrıca bonus olarak Ping, Trace Route, WMI Explorer, TCP Bağlantıları, DNS Arama vb. gibi çeşitli ağ işlemlerini de gerçekleştirir.

Terminals, birkaç yıl boyunca oldukça aktif şekilde korunan ve geliştirilen bir açık kaynak projesidir. Hem 32 bit hem de 64 bit sürümleri destekliyor.

Remote Desktop Connection Manager

ms-remote-desktop-connection-manager

Microsoft, birden fazla uzak masaüstü bağlantısını yönetmenize yardımcı olan Remote Desktop Connection Manager 2.7 (RDCMan) adlı bir yönetici aracı da sunmaktadır. Windows Sunucularının dahili MMC Uzak Masaüstü Snap-in’e benzer, ancak daha esnektir.

mRemoteNG

mRemoteNG

MremoteNG, mRemote’nin açık kaynak kodlu, sekmeli, çok protokollü, uzaktan bağlantı yöneticisi koludur. Yalnızca RDP protokollerini değil aynı zamanda VNC, ICA, SSH, Telnet, vb. de dahil olmak üzere diğer popüler olanları da desteklemektedir. Merkezi bir konumdan tüm uzak masaüstü bağlantılarınızı kullanmak ve yönetmek için basit bir programdır.


Bir cevap yazın