Microsoft Open Lisans Nedir?

Microsoft Open Lisans, birden fazla bilgisayarın ve/veya sunucunun kullanımı amacıyla, Microsoft yazılımlarını satın almak isteyen küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için tasarlanmış bir lisanslama paketidir. Başlangıç olarak minimum 5 adet lisans olacak şekilde satın alınmalı ya da son iki yıl içinde open lisans satın alınmış olması gerekmektedir. Başlangıçtaki bu minimum 5 kullanıcı sınırlamasını ürünlere ayrıştırabilirsiniz: 2 adet Windows 10, 2 adet Office 2016 ve 1 adet SQL Server 2016 olacak şekilde kombine edebilirsiniz. Bu satın alımı gerçekleştirdikten sonra 2 yıl içerisinde tek lisans olarak da Microsoft Open Lisans alımı yapabilirsiniz.

Sizlere Microsoft’un Open Lisans politikasının avantajlarından bahsetmek isteriz. Bunun için öncelikle diğer lisans türlerine göz atalım.

OEM Lisans

Oem lisans, HP, Lenovo, Dell gibi markaların satışa sunduğu bilgisayarlar ile alınabilen tek bir lisanstır. Bu lisans üreticinin ürettiği donanım ile eşlenmiş olarak gelir ve sadece o bilgisayar ile kullanılıp ömrünü sadece o bilgisayar ile sonlandırabilir. Ayrıca donanım üreticisi bu lisans türünde kurulu gelen işletim sistemine de sınırlı süre destek sağlayacaktır.

Retail Lisans

Kutulu lisans olarak bilinen bu lisans türü ise maliyeti en yüksek olan lisans tipidir. Aynı anda başka bir bilgisayar için kullanılamadığı gibi yüklü olan bilgisayardan kaldırılıp başka bir bilgisayara da yüklenebilir.

Microsoft Open Lisans

Bu lisanslama türünde ise diğer lisanslama türlerinde olan kısıtlamalardan bağımsız olarak serbestçe hareket etme olanağına sahip olursunuz. Ürüne ait almış olduğunuz open lisanslar ile birlikte gelecek olan tek bir ürün anahtarı (key), tüm bilgisayarlara/sunuculara kurulum yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca open lisansı yazılım güvencesi (Software Assurance—SA) paketi ile aldığınız takdirde 2 yıl boyunca yayınlanacak olan yeni sürümlere de ücretsiz upgrade hakkı elde edersiniz. 250 bilgisayara kadar yükleme yapabileğiniz bu open lisans türünde tek tek lisans ve key karmaşasından kurtulup tek bir yerden Toplu Lisanslama Hizmet Merkezinden (Volume Licensing Service Center—VLSC) takip etme ve yönetme ayrıcalığına sahip olursunuz.

Microsoft Open Lisanslama için Microsoft tarafından size sunulan Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi(Volume Licensing Service Center), sahip olduğunuz lisanslara erişebileceğiniz, yazılımları “.iso” formatında indirebileceğiniz, “key”’leri görüntüleyebileceğiniz ve lisansların kaç bilgisayar tarafından kullanıldığını, kaç lisansınız kaldığını öğrenebileceğiniz bir uygulamadır.  Aşağıda Microsoft Open Lisans için kullanacağınız toplu lisanslama hizmeti merkezine ait bir ekran görüntüsü yer almaktadır.

Microsoft Open Lisanslama VLSC

Open lisans almanın sizler için en önemli avantajı da fiyat olarak diğer lisans türlerinden daha ucuza ve kolay erişilebilir olmasıdır. Belirli ürünlerde aylık ya da yıllık olarak kiralama yoluna da gidebilir veya ürünler içerisinden kullanacağınız hizmetleri ekleyip çıkararak daha esnek ve uygun ödeme planlarıyla da sahip olabilirsiniz.


Bir cevap yazın