Office 2019 Özellikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Microsoft Office 2019’un piyasaya sürülmesi ile birlikte, bir çok kişinin ürün hakkında merak oluşturmayı başardı. Microsoft, ürünün bu yepyeni sürümüne birçok aranan özelliği getirdi. Microsoft Office uygulamalarında ne gibi özellikler ve yenilikler geldi, bunlara kısaca değinmek istiyoruz.

Office 2019 ne zaman piyasaya sürüldü?

Microsoft, Office 2019’un ne zaman çıkacağını çok gizli tutmuştu. 24 Eylül 2018’de resmi olarak piyasaya sürüldü. Daha öncesinde kurumsal lisansları olan müşteriler için Office 2019 Önizlemesi, Microsoft’un Kurumsal Önizleme programı sayesinde, daha öncesinde incelemeye açılmıştı.

Office 2019 ile Office 365 arasındaki farklar nelerdir?

Office 2019’a dâhil edilen özelliklerin çoğu, Office 365’te zaten sunuluyor, bu da müşteriler arasında karışıklığa neden oldu: Office 2019 ile Office 365 arasındaki fark tam olarak nedir?

En Önemli Fark: Office 2019 bir kerelik satın alınmakta ve satın aldıktan sonra herhangi bir özellik güncellemesi alamamaktasınız. Tabii ki, yine de standart güvenlik ve kalite güncellemelerini almaya devam edersiniz – ancak eklenen yeni araçları veya işlevleri görmezsiniz. Office 2019’u çalıştırmak için Windows 10 işletim sistemini kullanmanız gerekir.

Buna karşılık, Office 365 abonelik tabanlı bir hizmettir. Office 2019’dan farklı olarak, Office 365 Microsoft bulut platformunda çalışmakta ve Office 2019’dan daha çok güncelleme ve yeni araçlara sahip olmaktadır.

Microsoft, tüm uzmanlığı ve geliştirmelerini buluttaki Office 365’e aktardı, ancak aynı zamanda herkesin bu değişikliği yapmaya istekli ve hazır olmadığını da kabul etmiş gözüküyor.

“Bulut destekli yeniliklerimizin çoğu Office 365 ve Microsoft 365’e geliyor” diyor Microsoft, Office 2019 önizlemesine ilişkin SSS’lerinde ise şöyle açıklıyor: “Ancak bunun, Yakın zamanda buluta taşınamayan bazı müşteriler için zorlukları olduğunu biliyoruz. Tüm müşterilerimizi bulut platformuna taşınana kadar desteklemek istiyoruz. ”

Yine, Office 2019’dan bekleyebileceğimiz özelliklerin birçoğu Office 365 aracılığıyla zaten sunulmakta. Ancak, bu kalıcı yazılım güncellemesi, yeni araçlara ve işlevlere erişmek için buluta geçmeye hazır olmayan kullanıcılar için iyi bir yol olarak gözüküyor.

Yenilikler: Office 2019 özellikleri

Office 2019’un yeni özelliklerinden bazıları hem yeni hem de deneyimli kullanıcılar için ilgi çekici gözüküyor.

1. Gelişmiş sunum özellikleri

PowerPoint hala mevcut olan en popüler ve en çok kullanılan sunum çözümlerinden biri olmasına rağmen , özellikle Prezi gibi daha fazla teknolojiye sahip seçenekleri  piyasada bulunuyor

Microsoft rekabet edebilmek için, Office 2019’da daha gelişmiş sunum özellikleri eklemeyi planladığını duyurdu. Bunlar, daha sofistike ve dinamik bir sunum oluşturmanıza yardımcı olmak için gelişmiş Morph ve Yakınlaştırma özellikleri gibi özellikleri de içermektedir .

Bu özellikler Office 365 ProPlus’ta zaten bulunmakta, ancak şu anda Office 2016’da çalışan kişilerin kullanımına açık değildi.

2. Daha güçlü veri analizi

Veri yönetimi ve analizine gelince, Excel hâlâ üstünlük kazanıyor. Office, yazılımın 2019 sürümünde işleri bir üst basamağa taşımayı planlıyor.

Müşteriler, yeni formüller, yeni grafikler (huni çizelgeleri ve 2D haritalar gibi), Excel’den Power BI’a (Microsoft’un kendi iş analizi servisi) yayınlama yeteneği ve PowerPivot ile PowerQuery için geliştirmeler gibi daha güçlü özellikler sunacağını garanti ediyor.

Söylemeye gerek yok, Excel, Microsoft Office paketinin bilinen favorisiyse, beklenen 2019 özellikleri muhtemelen sizi daha mutlu edecektir.

Excel20193. Geliştirilmiş Surface Pen özellikleri

Microsoft Surface cihazları kullananlar muhtemelen dijital kaleminin doğrudan cihazlarının ekranına çizim yapmalarını, not almalarını ve karalama yapmalarını çok seviyorlardır.

Office 2019, basınca duyarlılık, kalemin açısına bağlı olarak mürekkebin kalınlığını ayarlayan eğim efektleri ve hatta kullanıcıların en sevdikleri kalemleri saklamalarını ve düzenlemelerini sağlayan gezici bir kalem kutusu gibi tüm uygulamalarda tüm yeni mürekkep özelliklerini sunacak, kurşun kalemler ve vurgulayıcılar onlarca farklı özelliği yanında getiriyor.

large4. Daha kolay e-posta yönetimi

Son olarak, bir Outlook kullanıcısıysanız , Office 2019’un piyasaya sürülmesi sizede bir çok yeni özellik kazandıracak. Microsoft, e-posta yönetimi ile ilgili bazı zorluk ve sıkıntıları gidermek için birçok yeni özellik sunmuştur.

Microsoft’a göre , bunlar aşağıdakileri içerir:

  • Güncellenmiş kartvizitler
  • Office 365 Grupları
  • @mentions
  • Odaklanmış Gelen kutusu
  • Seyahat ve Kargo Takip Kartları

Microsoft, bu eklemelerin, kullanıcıların e-postalarını çok daha verimli ve etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacağını umuyor.

Office 2019 için hazırlanın

Son kullanıcı için özelliklerle donatılan Office 2019, BT tarafının öneminide gözardı etmiyor.

Microsoft , “Office 2013’te modern bir dağıtım teknolojisi olan Click-to-Run (C2R) uygulamasını başlattık ve şimdi Office’i dünya çapında yüz milyonlarca cihaza dağıtmak ve güncellemek için kullanıyoruz ” dedi. “Office’in sürekli sürümlerini yalnızca C2R’ye taşıyoruz; böylece BT, maliyetleri azaltmak ve güvenliği artırmak için modern dağıtım teknolojisinden müşterilerimiz yararlanabilir. ”

Office 2019, resmi olarak piyasaya sürüldü, çok sayıda yeni (ve çoğu durumda sıkça talep edilen) özellikler de dahil olmak üzere Office 2019 ile ilgili öğrenilecek çok şey var.


Bir cevap yazın