SQL Server için en iyi SQL Server İzleme Yazılımları

Veritabanı yöneticileri(Database Administrator), SQL server’ı anlık olarak izleyip, sunucu güvenliğini ve performansının sürekliliğini sağlamaktadırlar. Oluşabilecek herhangi bir problemde de hızlı ve etkin bir şekilde çözüme ulaşmaları gerekmektedir. DCP Teknoloji olarak bilgi işlem danışmanlığı hizmeti verdiğimiz müşterilerimizin veri tabanlarını gelişmiş monitoring yazılımları ile takip ediyoruz.

Bu izleme araçlarının da görevi veritabanının, sunucunun ve SQL’in durumu hakkında bize bilgi vermesidir. İzleme yaparak SQL server(sunucu)’ımızın anlık olarak ya da geçmişteki durumunu detaylı olarak görüntüleyebiliriz. Bunlara; disk kapasitesindeki doluluk, Query(sorgu)’lerin hangilerinin daha az performanslı çalıştığı veya oluşan deadlockları örnek verebiliriz. Bu gibi nedenlerle SQL Server’ımızı izleyebilmemiz ve bir sorun varsa hızlıca üstesinden gelebilmemiz için en iyi SQL server izleme araçlarını seçmemiz gerekir. Yüklemeyi düşünebileceğiniz en iyi 20 SQL server izleme yazılımını sizler için listeliyoruz.

Öncelikle Microsoft ve SQL Server ile beraber gelen izleme araçlarını inceleyerek başlayalım. Microsoft SQL Server, SQL server’ın anlık durumunu izlemek ve fiziksel veritabanının tasarımı ve ayarları için geniş kapsamlı araçlardan oluşan bir dizi uygulamayla beraber gelir. Kullanılacak araçların seçimi, yapılacak olan izleme ve ayarlamaların türüne bağlıdır. Aşağıda SQL Server izleme ve ayarlamalarında kullanılan araçları açıklamalarıyla birlikte bulabilirsiniz.

Araç Açıklama
sp_trace_setfilter
(Transact-SQL)
SQL Server Profiler, sunucu ve bağlanılan veritabanı içerisindeki işlemleri, deadlockları,fatal errorları, bağlı kullanıcıları, gelen istekleri size anlık olarak raporlayan yardımcı bir araçtır. SQL Server Profiler verilerini bir veri tabanı tablosuna yazdırabilir ya da sonra analiz etmek için başka bir dosyaya taşıyabilirsiniz. Ayrıca kaydedilen aktiviteleri, geçmişte tam olarak ne olduğunu anlamak için adım adım izleyebilirsiniz.
Microsft SQL Server Distributed Replay Distributed Replay, SQL Server Profiler tarafından toplanan trace verilerini kullanarak çalışır. Bu araç ile SQL server üzerinde yük testi yapılabilir. Toplanan trace verileri ile yük testi yapmak için istediğiniz sayıdaki makineyi eş zamanlı çalıştırıp sonuçları analiz edebilirsiniz.
Monitor Resource Usage (System Monitor) System Monitor, öncelikli olarak kaynak kullanımını izlemeye yönelik kullanılan bir araçtır. Önceden tanımlanmış nesneleri ve counterları kullanarak uyarı noktalarında operatörleri bilgilendirecek alarmlar oluşturabilir, bellek kullanımı, CPU kullanımı, hangi etkin işlemin ne kadar kaynak tükettiğine dair verilere ulaşabilirsiniz.
Open Activity Monitor (SQL Server Management Studio) SQL Server Management Studio içerisindeki bu araç ile SQL Server işlemlerini ve bu işlemlerin serverı ne derece etkilediğini izleyebilirsiniz. CPU’nun veri işlemek için harcamış olduğu süreyi yüzdesel dilimde, bekleyen görev sayısını, veritabanına yapılan toplu istekleri, veritabanının ağ üzerindeki yükünü(MB/S) grafiksel olarak gösterir.
Live Query Statistics Sorgunun çalışma adımları ile ilgili gerçek zamanlı istatistikleri gösterir. Bu veriler sorgu çalıştığı sırada kullanılabildiğinden, sorgudan kaynaklı performans sorunlarını çözmede bu istatistikler son derece yararlıdır.
SQL Trace Microsoft Server SQL’in sunmuş olduğu bu araç ile SQL Server Profiler’ı kullanmak yerine manuel olarak sistemde meydana gelen yavaşlama ve performans düşüklüğünün nedenlerini araştırabilirsiniz. İstenilen bir andan yine istenilen bir zamana kadar olan aralıkta gelişen CPU performansı,  parse-execute-fetch işlemlerinde geçen zaman ve adet bilgileri, SQL performansı gibi bilgiler izlenebilir.
Error Logs Bir Windows uygulaması olan olay günlüğü ile Windows Server ve Windows işletim sisteminde meydana gelen hataların ve olayların yanı sıra SQL Server ve veritabanı ajanlarında meydana  gelen olayları da görüntüleyebilir ve hataları çözmede kullanabilirsiniz.
System Stored Procedures (Transact-SQL) SQL Server 2017’de gelen System Stored Procedures kullanılarak birçok yönetimsel ve bilgilendirici etkinlik yapılabilir. System Stored Procedures aşağıdaki araçlardan meydana gelir.
DBCC (Transact-SQL) DBCC(Database Console Command) raporları, performans istatistiklerini ve bir veritabanının mantıksal, fiziksel tutarlılığını kontrol etmenizi sağlar.
Built-in Functions (Transact-SQL) Yerleşik fonksiyonlar, sunucu başlatıldıktan sonra SQL Server aktiviteleri ile ilgili snapshot istatistiklerini görüntüler. Bu istatistikler önceden tanımlanmış SQL Server performans counterlarında tutulur. Örneğin; @@CPU_BUSY, CPU’nun SQL Server kodunu çalıştırdığı süreyi içerir. @@ CONNECTIONS, SQL Server bağlantılarını ve denenen bağlantı sayısını içerir. @@PACKET_ERRORS, server bağlantılarında oluşan ağ paketlerinin sayısını içerir.
 Trace Flags (Transact-SQL Trace Flags, sunucu içerisindeki belirli bir aktiviteye ait bilgileri görüntüler ve performans sorunlarını(deadlock chains vb.) tanılamak için kullanılır.
Database Engine Tuning Advisor Database Engine Tuning Advisor, tuning yapmak istediğiniz veritabanlarına karşı yürütülen Transact-SQL işlemlerinin performansa etkilerini analiz eder.

SpiceWorks: SQL Server İzleme Yazılımı

spiceworks

SQL Serverlarınızı göz önünde bulundurmanın kolay bir yolunu mu arıyorsunuz? Spiceworks, performansınızı en üst düzeyde tutmanıza ve sorunları son kullanıcıdan önce tespit etmenizi sağlar. Tam otomatik bir SQL veritabanı izlemesi gerçekleştirir.

Spiceworks, ağınızdaki SQL veritabanları ile bilgileri otomatik olarak alır (SQL Server 2005 ve üstü). Bilgilerin her zaman doğru ve güncel olduğundan emin olmak için her dakika health check işlemi yapılır. Spiceworks SQL Server İzleme yazılımı ile SQL Serverın boyutunu, bağlantısını, hızını ve daha fazlasını izleyebilirsiniz.

Idera: Veritabanı yöneticileri için ücretsiz SQL Server araçları

idera

Idera, izleme ve performans araçlarının yanı sıra yedekleme ve yönetim, güvenlik ve uyumluluk, yazılım geliştirme ve veritabanı yönetimi gibi birçok SQL Server izleme aracını ücretsiz olarak sunar.

İzleme ve Performans: Sorunları hızlı bir şekilde bulmak ve çözüme ulaştırmak için performans ve yönetime dayalı kapsamlı izleme araçlarını içerir.

SQL Check: SQL için gerçek zamanlı ücretsiz bir performans izleme aracı.
SQL Fragmentation Analyzer: SQL Sunucularında fragmentation noktalarını tespit etmeye yarar.
SQL XEvent Profiler: SQL Profiler’ın basitliği, SQL XEvent’in verimliliği.
SQL Heat Map: SQL Server depolama alanı kullanımını görüntüleyin.
SQL Page Viewer: SQL Server veri matrisine kolayca erişin.
SQL Update Statistics: Eski SQL Server istatistiklerini güncelleyin.
SQL Statistics Aggregator: SQL sorgu tuning işlemini basitçe yapabilirsiniz
SQL Hekaton Memory Check: SQL Server’da optimize edilmiş tabloları inceleyin.
SQL Instance Check: SQL Sunucularını Keşfedin ve Sürüm Güncellemelerini Kontrol Edin.
SQL BI Check: SQL iş zekası kümenizin performansını izleyin.
SQL Query Store Optimizer: SQL Server’da sorgu depolama performansını geliştirin.
MySQL Query Explorer: MySQL sorgularını izleyin ve ayarlayın.

Yedekleme ve Yönetim: SQL Sunucularını kolayca yedekleyin ve yapılması gereken günlük görevleri hızlandırın.

SQL Backup Status Reporter: SQL Server yedekleme geçmişini görüntüleyin.
SQL Integrity Check: SQL Serverda bozulan alanları belirler.
SQL Job Manager: Birden fazla sunucu üzerindeki SQL Server işlemlerini görüntüleyin ve yönetin.
PowerShell Plus: PowerShell’i hızlıca öğrenin ve uzmanlaşın
PowerShell Scripts for SQL: SQL Server yönetimini basitleştirmek için ücretsiz 89 adet komut dosyası.

Güvenlik ve Uyumluluk: SQL Server denetimlerini geliştirin, ağınızdaki veri değişiklikleri için güvenlik izinlerini ve uyarılarını güçlendirin.

SQL Permissions Extractor: SQL kullanıcı izinlerini kolayca çıkarmaya ve taşımaya yardımcı olur.
SQL Column Search: SQL server tablolarındaki potansiyel hassas verileri belirler.

Geliştirme: Veritabanı geliştirme aşamalarını bu kolay kullanımlı araçlarla hızlıca yönetin.

Rapid Database Extractor: SQL ve Oracle veritabanı araştırmalarını basitleştirir.

Bu ve daha fazla araç ile dakikalar içinde SQL Serverda oluşan performans problemlerini tespit edip çözüme ulaştırabilirsiniz.

SolarWinds: SQL Server İzleme Araçları

solarwinds

SolarWinds,  SQL Server üzerinde veritabanı performansını izleme ve analiz etme görevini yerine getirir. Veritabanı performans yönetiminin kapsamlı bir görünümünü elde edebilirsiniz.   Sunucunun performans değerleri ile sorgu yanıt süresini ilişkilendirir. Kapasite kısıtlamalarını, sorguları, kuyruktakileri ve genel performansı izleyebilirsiniz.

Engellenen SQL sorgularını belirleyin: Veritabanı sunucusu tarafından engellenen SQL Server sorgularını inceler.
Verimsiz kodu bulun: SQL Server’ın çalışmasına etki eden faktörleri analiz eder. Kodların producction’da nasıl çalıştığını gösterir.
Kaynakların SQL Server’ı nasıl etkilediğini öğrenin: Sunucu kaynaklarının, sorgu yanıt süresini ve genel veritabanı performansını nasıl etkilediğini anlayın.

SolarWinds SQL Server performans izleme araçları ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

ManageEngine: Ücretsiz SQL Performans İzleme Yazılımı

managenegine

Gözünüz SQL Server performansının üzerinde olsun! Veritabanı sunucuları iş için kritik bir öneme sahiptir ve bu yüzden erişilebilirliklerinin her zaman yüksek olması beklenir. ManageEngine, 2012 ve 2016 MS SQL ‘de dahil olmak üzere tüm MS SQL sunucularının performans ve ulaşılabilirlik durumunu izlemeye yardımcı olur. Aynı anda iki SQL servera izleme yapabilirsiniz.

ManageEngine hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

ApexSQL

apexsql

ApexSQL diğer türevleri gibi en iyi izleme araçlarından biridir. SQL Server izlemesini gerçekleştirerek performans problemlerini kolayca tespit edip çözmenizi sağlar.

SQL Server, sistem ve veritabanı ölçümlerini izleme: İşlemci kullanımı, kullanılabilir bellek, veritabanı boyutu, günlük büyüme, uzun zamandır çalışan işlemler gibi en önemli SQL Server, sistem ve veritabanı performans parametrelerini izleyin. Buradan ApexSQL yazılımının fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Nagios

Nagios, SQL Server izlemesi amacıyla kolay bir yazılım arayanlar için en iyi seçim olabilir. Nagios sayesinde altyapı faaliyetlerini ve kullandığınız her sunucu hizmetini izleyebilirsiniz. Nagios günümüzün en iyi izleme yazılımlarından biri olup, birçok geliştirici tarafından kullanılan eksiksiz bir izleme programı olarak bilinir. Hangi yazılımı seçmeniz gerektiğinde ikileme düşerseniz, günümüzde en popüler SQL sunucu izleme yazılımlarından biri olan Nagios’u seçmeniz önerilir.

AppDynamics

AppDynamic, SQL Server performansını izlemeye yarayan bir yazılımdır. AppDynamics veritabanı izleme modülü ile herhangi bir platformda çalışan SQLServer örneklerinin 2000, 2005, 2008, 2012 ve 2014 sürümlerini kapsamlı ve derinlemesine bir şekilde 7/24 izleyebilirsiniz. Buffer yönetimi gibi nitelikleri içeren gelişmiş bir takım araçlardan oluşur. Bunlar; Karamsar ve iyimser eşzamanlı kontrol, ETL(Extract-Transfer-Load) , OLAP (Online Analytical Processing), mesajlaşma ve uyarı teknolojileri, Windows Clusterı kullanarak yüksek ulaşılabilirlik için veritabanını yansıtabilme, Disaster recovery için uzaktan AlwaysOn çalıştırma gibi araçları içerir. Ayrıca SQL Server 2014 ‘de diğer özelliklere ek olarak bellek içi işleme teknolojisini de içeriyor.

Zenoss

Zenos şirketine ait olan bu yazılım açık kaynak kodlu bir izleme yazılımıdır. Bu yazılım ücretsiz olup birçok Linux dağıtımında çalıştırılabilir ve GNU Genel lisansı altında dağıtımı serbesttir. Zenoss yazılımı ile bilgisayar donanımı ve ağ donanımı(Switch,Router vb. )nın dosya sistemi, servisler, işlemler ve  yönlendirme gibi etkinliklerinin gözlemlenmesi yapılabilir. Hem Windows hem de Linux platformlarında çalışan ağdaki tüm bilgisayarlar aynı anda izlenebilir. Bütün aktiviteler text tabanlı ya da grafiksel olarak izlenebilir. Uyarı mesajları e-mail ya da sms olarak alınabilir.

Zabbix

Zabbix, çeşitli ağ servislerinin, SQL Serverların ve diğer ağ donanınımlarının durumunu izlemek için kullanılan ücretsiz izleme yazılımlarından biridir.  Alexei Vladishev tarafından oluşturulmuş olan bu yazılım polling ve trapping’i de destekliyor. Zabbix’in kolayca indirilebilen ve açık kaynak kodlu bir yazılım olması en büyük avantajı. Ayrıca kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilmesi için güzel bir arayüze sahiptir.

Anturis

Munin, web üzerinden oldukça iyi bir grafik çıktısı sunmak için RRDTool’u kullanan ve “Cacti” ile benzerlik gösteren bir izleme yazılımıdır.  Munin’in üzerinde durulması gererken önemli özelliği, yükle ve kullan tipinde interaktif eklentilere sahip olmasıdır. Seçebileceğiniz birçok eklentisi mevcuttur. SQL Serverları izlemek için kolaylık sağladığı ve gerçek zamanlı verilere ulaşıma imkan verdiği için web geliştiriciler tarafından tercih edilen ve istenen bir yazılım haline gelmiştir.

OP5 Monitoring

Fiziksel ve sanal olmak üzere eksiksiz izleme hizmeti sunan birçok izleme yazılımı mevcuttur. Bunların içinde en iyi seçeneklerden biri de OP5’tir. SQL Serverınızı en esnek seçeneklerle izlemek için iyi bir seçim olabilir. OP5 büyük hacimli cihazlarda çalıştırılabildiği gibi sunucunun uptime performansını, kullanım istatistilerini gösteren bir kontrol paneli sağlar.

Monitis

Monitis, sunucu, web site ve uygulama takibini zaman sınırlaması olmadan, hepsini tek bir yerden yönetebileceğiniz bir izleme yazılımı olduğundan sizin için en iyi seçenek olabilir. Page load, çalışma süresi ve stres testinin ölçümlerine izleme yapabilirsiniz. Bu yazılım aynı zamanda bulut tabanlı izleme yazılımı olduğundan birkaç dakika içinde çalışabileceğinden herhangi bir programı yüklemeniz gerekmez.

Happy Apps

HappyApps, hem uygulama hem de IT sistemleri bazında gelişmiş bir uptime izlemesi olanağı sağlar. Bulut tabanlıı bir bağlantı arabiriminin yanı sıra SSH desteği de sunmaktadır. Birçok geliştirici tarafından sevilen ve kullanılan HappyApps yazılımı SQL Serverınızın genel durumunu görmek ve izlemek için iyi bir seçenek olabilir.

Cacti

Cacti, günümüzde izleme amacıyla yaygın olarak kullanılan izleme yazılımlarından biridir. Cacti, grafik oluşturmak ve veritabanını toplamak için gereken tüm verileri ve bilgileri depolar. Cacti’yi çalıştırmak için MySQL, PHP, RRDTool, net-SNMP veya  Apache ve IIS gibi PHP’yi destekleyen  yazılımlar gereklidir.  Cacti, RRDTool’un grafik ve veri depolama gücünü kullanan ağ tarafında izleme için tasarlanmış açık kaynaklı bir yazılımdır. Cacti, hızlı veri toplama, gelişmiş grafikler, çoklu veri toplama yöntemleri ve kullanıcı yönetimi gibi özellikler sunar.

Munin

Munin, web üzerinden oldukça iyi bir grafik çıktısı sunmak için RRDTool’u kullanan ve “Cacti” ile benzerlik gösteren bir izleme yazılımıdır.  Munin’in üzerinde durulması gererken önemli özelliği, yükle ve kullan tipinde interaktif eklentilere sahip olmasıdır. Seçebileceğiniz birçok eklentisi mevcuttur. SQL Serverları izlemek için kolaylık sağladığı ve gerçek zamanlı verilere ulaşıma imkan verdiği için web geliştiriciler tarafından tercih edilen ve istenen bir yazılım haline gelmiştir.

Performance Co-Pilot

Bir diğer gelişmiş izleme yazılımı olan Performance Co-Pilot, geçmişteki verileri veya gerçek zamanlı çeşitli işletim sistemlerinden topladığı verileri, sistem performansının iyileştirilmesine yardımcı olacak şekilde ölçümler. Bu yazılım, Linux, Windows ve Mac Os gibi tüm işletim sistemi seçeneklerini desteklemektedir. Performance Metric Domain ajanı ile SQL Serverınızda etki alanı ve performans ölçümü yapabilirsiniz.

 


1 comment

Selamlar,
Ben MySQL da çalışan sql sorguları anlık olarak görmek istiyorum, hangi program uygun bunun için.

Bir cevap yazın