VLAN Türleri Nelerdir?

Günümüz ağlarında  bir çok türde  VLAN vardır. Bazı VLAN türleri trafik sınıfına göre ayrılır. Önemli VLAN türleri şunlardır;

Veri VLAN’i : Çoğunlukla karşımıza çıkan VLAN türüdür. Veri taşımak amacıyla yapılandırılmış VLAN’dir. Bu VLAN ile ses veya yönetim trafiği taşınmaz. Bu VLAN türüne bazı kaynaklarda kullanıcı (user) VLAN de denmektedir.

Varsayılan VLAN: Bir anahtarda herhangi bir VLAN oluşturulmadıysa varsayılan VLAN, VLAN 1 ‘dir. Anahtarın tüm portları VLAN 1’in üyesidir. Varsayılan VLAN yeniden adlandırılamaz ve silinemez.

Native VLAN : Bu VLAN türü herhangi bir VLAN etiketine sahip olmayan çerçevelerin trunk portlardan taşınmasını sağlar. Özel olarak bir VLAN’e atanmamış paketler nativ VLAN’e yönlendirilir. Native VLAN varsayılan olarak VLAN 1’dir. Eğer Native VLAN değiştirilmişse bütün anahtarlarda aynı VLAN, native VLAN olmalıdır.

Yönetim VLAN’i : Bir anahtarı yapılandırırken SVI(anahtar sanal arayüzü) oluşturulur. Bu arayüz anahtarı yönetebilmek amacıyla ve anahtara telnet veya SSH ile erişmek amacıyla yapılandırılır. Varsayılan yönetim VLAN’i, VLAN 1’dir. Güvenlik amacıyla değiştirilmesi önerilir.

Ses VLAN’i: Aynı anahtar portundan veri trafiği ile birlikte ses trafiğinin de taşınması amacıyla yapılandırılır. Böylelikle aynı porta hem bir bilgisayar hem de  IP telefon bağlanabilir. Ses VLAN’i ayrı bir VLAN etiketi ile etiketlenir. Bunun için Veri için ayrı ses için ayrı VLAN oluşturulur. Bir anahtar portu ses VLAN’i ile yapılandırıldığında, anahtar ile IP telefonu arasındaki bağlantı aynı anda hem ses trafiği etiketine sahip trafiği hem de veri etiketine sahip trafiği iletir. Bunu yapabilmek için port, trunk gibi davranır.vlantur


Related Tags:

Bir cevap yazın