VNC Bağlantınıza SSH Kullanarak Nasıl Bağlanabilirsiniz?

Ağ Bağlantınız VNC 5901 portunu engelliyorsa, SSH üzerinden bağlantı sağlamanız mümkün.

Bazen Linux masaüstünüze uzaktan bağlantı kurmanız gerekebilir. Bu ihtiyaç doğduğunda, en kesin çözüm VNC’dir. Eğer işyeri (veya evinizde) ağınızda VNC(5901) portunu kullanmaya izin verilmiyor ise ne yapabilirsiniz? Nasıl bağlantı sağlayabilirsiniz?

Neyse ki, halen Secure Shell(SSH) elinizde bulunuyor. Bu kullanışlı ağ bağlantısı ile VNC bağlantınızı SSH üzerinden bağlamanız mümkün, VNC portuna takılmanıza gerek yok, ama tüm verileriniz şifreli bir bağlantı ile gönderilebilecektir.

Aslında bunu yapmak oldukça basit. Mevcut 5901 portunuzu, uzak bağlantı cihazınızdaki 5901 portuna SSH portu(22) üzerinden yönlendirmeniz yeterli olacaktır. Tabi ki burada uzak bağlantı sağladığınız bilgisayarın 22 portunun açık olması gerekiyor, yoksa bu işlem çalışmaz.

Bu İşlem İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Şansınıza, bir çok Linux işletim sisteminde gerekli olan yazılımlar kurulu gelmektedir. Bu işlem için aşağıdakiler gerekiyor:

  • Lokal Bilgisayar: SSH ve VNC viewer
  • Uzak Bilgisayar: Openssh-server ve VNC server(TightVNC gibi)

Bundan sonrasında tüm uygulamaların yüklenmiş ve VNC sunucunuzun çalışır ve bağlantıları kabul edecek şekilde ayarlı olduğunu varsayıyorum.

Bağlantıyı Oluşturmak

İlk olarak lokal tarafta bulunan 5901 numaralı portumuzu, uzak bilgisayarda bulunan 5901 portumuza 22. port üzerinden bağlamamız gerekiyor. Bu işlemi tek bir komut ile yapacağız:

ssh -L 5901:localhost:5901 REMOTE_IP

Burada REMOTE_IP uzağ bilgisayarın ip adresini belirtiyor.

Daha önce bu uzak bilgisayara SSH bağlantısı sağlamadıysanız, size bağlantıyı ~/.ssh/Known_host dosyasına eklemek isteyip istemediğinizi sorabilir.(Resim 1)

Resim 1

SSH

Bu bölüme evet diyerek onaylıyoruz. Daha sonrasında uzak bilgisayarın şifre bilgilerini isteyecektir. Eğer kullandığınız bilgisayar ile uzak bağlantı sağladığınız bilgisayarın kullanıcı aynı ise bağlantı direk oluşturulacaktır. Eğer değilse bunun için aşağıdaki şekilde kullanıcı adı belirtmeniz gerekmektedir.

ssh -L 5901:localhost:5901 USER@REMOTE_IP

Burada USER kullanıcı adını ve REMOTE_IP uzak bağlantı yapacağınız bilgisayarın ip adresini tanımlamaktadır.

VNC İstemcinizin Bağlantısını Sağlamak

Artık VNC istemcinizi çalıştırabilirsiniz. Hangi VNC istemcisini kullandığınız hiç önemli değildir. Burada önemli olan bağlantı kuracağınız ip adresidir. Adres yerine local ip adresinizi ve 5901 numaralı portu yazmanız gerekiyor. Peki neden böyle yapıyoruz? Çünkü mevcut sistemimizde lokal ip adresimizin 5901 numaralı portu direk SSH üzerinde uzak bilgisayarın 5901 portuna yönlendirilmiştir. Bu şekilde uzak masaüstümüze, SSH sayesinde, VNC bağlantısı sağlayabilmekteyiz.

Sadece VNC bağlantısı sağlamadık, ayrıca VNC portundan daha güvenli bir bağlantı sağlamış olduk. SSH üzerinden VNC bağlantınızı güle güle kullanın.


Related Tags:

Bir cevap yazın