Webcam’iniz Sizi Takip Ediyor Mu?

Evinizin etrafında bulunmakta olan kaç tane kamera var? Büyük ihtimalle hiç olmasa bile bir tane laptop, birkaç tane cep telefonu, belki bir adet bebek monitörü veya buna benzer evi gözetim altında tutmanıza yarayacak olan sistemler mevcuttur. Kameralar her ne kadar bizlerin hayatını güvenli tutuyor olarak görünse de aslında çoğu zaman bizi tehlikenin içerisine atıyor. Siber suçlar ile hackerların, kameranıza erişerek sizi izlemesi ve kişisel bilgilerinizi çalması mümkün.

Nasıl Bir Risk Altındasınız?
Kameraları üçüncü kişiler tarafından kullanılmış olan kurbanların büyük bir bölümünde kişisel bilgiler ile beraber fotoğraf gibi özel içeriklerinin bulunduğu dosyaların çalınması gibi durumlar ortaya çıkıyor. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra bilgisayarınıza ulaşmış olan hackerlar kişisel bilgilerinizin tamamını oldukça kısa süre içerisinde çalabilir.

Hangi Cihazlar Risk Taşıyor?
Sadece laptop ve kişisel bilgisayarlar risk altında olmadığı için bu konuda endişe etmemiz gerekiyor. Günlük hayatta sıklıkla kullanmakta olduğumuz bebek kameraları veya evimizi izleyen güvenlik kameraları da dahil olmak üzere birçok cihaz, siber saldırıya müsaittir.

Hacker’lar Nasıl Erişim Sağlar?
Bu iş ile uğraşmakta olan kişiler çeşitli yollar ile bilgisayarınıza ulaşma şansına sahiptir. Fakat genel olarak uygulanmakta olan yöntem “Trojan” olarak bilinen virüs yardımı ile uygulanıyor. Masum görünen dosyaların altına yerleştirilebilen bu virüs sayesinde kameralarınıza ulaşmak ve bilgilerinizi başka bilgisayara taşımak mümkündür. Bahsetmiş olduğumuz bir virüs herhangi bir email içine iliştirilmiş olan dosya ile size ulaştırılır ve indirme işlemi tamamlandıktan sonra, size dosyaları göndermiş olan kişiler erişim hakkına sahip olur.

Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?
Günümüzde güncel olarak kullanılmakta olan yazılımlar sebebiyle birçok hacker kurbanı her gün kişisel bilgilerini çaldırmaya ve gizli bir şekilde izlenmeye devam ediyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için kullanabilen güvenlik sistemleri oldukça önemlidir. Sizi bu virüslere karşı koruyacak bir çok farklı yazılım bulunuyor.

  1. Antivirüs
    İşinize yarayacak olan bir antivirüs programını sipariş etmek ve sizi virüslere karşı korumasını beklemek oldukça uygun bir tercihtir. Bilgisayarınızda bulunmakta olan antivirüs sistemleri, gelecek olan yabancı yazılımlara karşı ekstra ölçümler yaparak kısa süre içerisinde tehlikeleri fark edebilir. Aynı zamanda sadece bilgisayarlarda değil son zamanlarda mobil cihazlar için üretilmiş olan antivirüs yazılımları sayesinde telefona gidebilecek olan risklere karşı da kendinizi koruyabilirsiniz.
  2. Kameranızı Koruyun
    Eğer harici bir kameraya sahipseniz kullanmadığınız zamanlarda mutlaka bu kamerayı prizden çekmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bu işlemi sürekli olarak tekrar etmek istemiyorsanız kameranın önüne herhangi bir engelleyici madde koyabilirsiniz (bant gibi). Eğer kameranız prize takılı olarak duruyor ve çalışmıyor olarak görünüyor olsa da hackerlar tarafından yine de izlenebilir. Daha önceden yapılmış olan bir röportaj sırasında Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg dışarıdan gelebilecek olan saldırılara karşı kamerasının üzerine bant yapıştırdığı görülmüştü.
  3. Linklere Tıklarken Dikkatli Olun
    E-posta ile ulaşan linkler bahsetmiş olduğumuz bu yazılımların taşınması için en çok kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Bu yüzden de özellikle e-posta ile gelmiş olan linklere tıklarken oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

mark-zuckerberg-tape-webcam

Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok kişi siber güvenlik açıkları hakkında denemeler yapıyor ve zayıf noktaları tespit etmeye çalışıyor. Kameralar tarafından takip edilmemek ve özellikle kişisel dosyalarınızı korumak istiyorsanız bahsetmiş olduğumuz unsurlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.


Bir cevap yazın