Windows 7’nin ölümüne son 1 yıl kaldı. Geri sayım başladı…

Microsoft:”Şimdi yükseltin veya astronomik destek ücretleriyle karşı karşıya kalın” uyarıda bulundu.

Microsoft’un 10 yıllık işletim sistemi desteğini resmen sona erdirmesine rağmen, işletmelerin yüzde 43’ü hala Windows 7 kullanıyor.

Kollective’in yeni “Windows 7 Death” raporu, işletim sistemi artık resmi olarak desteklendikten sonra Windows 7’yi kullanmaya devam etmenin doğurabileceği olası maliyetleri ve güvenlik tehditlerini inceledi.

Firmanın araştırması, BT departmanlarının yaklaşık beşte birinin (yüzde 17) destek süresinin bitiminde ne zaman olduğunu bilmediğini ancak yüzde 6’sının bunun farkında olduğunu ancak henüz Windows 7’den uzaklaşmalarını planlamaya başlamadıklarını buldu.

Microsoft’un yaşlanan işletim sistemini 14 Ocak 2020’den sonra kullanmaya devam eden şirketler ya geniş destek için Microsoft’a çok fazla para ödemek zorunda kalacak ya da sistemlerini siber saldırılara açık bırakacak. Örneğin, Windows 7 çalıştıran 10.000 veya daha fazla makineye sahip bir şirketin, sürekli destek için Microsoft’a 1.4 milyon ABD doları aşan bir ücret ödemesi gerekir.

Windows 7’den ayrılma zamanı

Halen Windows 7 çalıştıran işletme sayısından daha fazla, BT uzmanlarının yüzde 16’sının, bu işletim sistemlerine destek üç yıl önce sona ermesine rağmen, bazı makinelerinde hala Windows XP ve Windows Vista çalıştığını itiraf ettiler.

Kollective CEO’su Dan Vetras, Windows 7’nin yaklaşmakta olan ölümü hakkında daha fazla fikir verdi ve şöyle dedi:

“Sadece bir yıl sonra, bu bulgular iş dünyası için endişelenmek için önemli bir neden olmalıdır. Windows XP’den uzaklaşmaya gelince, bazı büyük işletmelerin tüm sistemlerini yeni işletim sistemine devretmeleri üç yıl sürdüğü için, birçok firmanın geçişi 12 aydan daha kısa bir sürede yapması gerekecek. Bunu başaramayanlar genişletilmiş destek için para ödemek zorunda kalacak, en büyük kuruluşlar Windows 7’de kalmak için yılda bir milyon dolardan fazla para ödeyecekler. ”

“En endişe verici olanı bu göçün sadece ilk adım olduğudur. İşletmeler Windows 10’a girdikten sonra, sistemlerini Microsoft’un yeni ‘Hizmet Olarak Windows’ modelinin bir parçası olarak sürekli güncellemeleri gerekecek. Bu, gittikçe daha sık güncellemeleri sistemlerine dağıtmak anlamına gelir – çoğu BT departmanının eski altyapı nedeniyle imkansız bulacağı bir şey. Kollective olarak, bu konuda farkındalık yaratmaya ve işletmelerin ağ zorluklarını çok geç olmadan çözmelerine yardımcı olmaya kararlıyız. ”

İşletmeniz hala Windows 7 kullanıyorsa, artık çok geç olmadan farklı bir işletim sistemine geçme zamanınız artık geldi.


Related Tags:

Bir cevap yazın